Zaczęło się od tego, że Antek pewnego razu obejrzał na moim telefonie piosenkę o planetach. Tak mu się spodobała, że coraz częściej słyszeliśmy z jego ust informacje o Jowiszu, Merkurym, Wenus i pozostałych planetach Układu Słonecznego. Poszłam za ciosem i zaczęłam się rozglądać za odpowiednią książką. I tak do mojego wirtualnego koszyka wpadł „Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem”. 

Jak ja uwielbiam niespodzianki!

Najfajniejsze są zaskoczenia. Te pozytywne, rzecz jasna! Prawdę mówiąc spodziewałam się, że z kartonu z przesyłką wyjmę cieniutką książeczkę pokroju Kici Koci, a do tego w podobnej grafice – której nie lubię. Tak przynajmniej sugerowało zdjęcie okładki w Internecie. A tu proszę, jaka niespodzianka! Książka jest pięknie wydana. Już sama okładka wywołuje efekt wow. Jest chropowata i przypomina w dotyku płótno. Dopieszczone detale – takie jak delikatnie błyszczące gwiazdki – sprawiają, że chce się tę książkę ciągle obracać w dłoniach. W środku jest równie dobrze – zgaszone kolory, matowe i dość sztywne kartki. Całość ma nowoczesny dizajn, więc na pewno nie wszystkim się spodoba. Jeśli o mnie chodzi, jestem na tak!

Przyjrzyjmy się treści

Profesor Astrokot i jego załoga zabierają czytelników w podróż po Układzie Słonecznym. Wędrują od planety do planety, a po drodze trafiają na asteroidy, księżyce i sondy kosmiczne. Ta książka jest dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z kosmosem. Prosty język, krótkie zdania, odpowiednia ilość tekstu – to jej walory, szczególnie że jest to książka popularnonaukowa. Wiedza okraszona jest ciekawostkami. Nie ma tu trudnych definicji. Wszystkie terminy naukowe wspomniane w tekście znajdziesz też na ostatniej stronie książki. Jest ich zaledwie kilka. W moim odczuciu książka serwuje ciekawy, prosty i przyjemny kontakt z wiedzą o Układzie Słonecznym – w sam raz dla dzieci w wieku od czterech do sześciu (a może nawet siedmiu) lat. Dowodem niech będzie fakt, że mój niespełna pięcioletni syn wałkuje tę książkę od ponad tygodnia!

A jeśli znasz inną wartościową książkę o kosmosie, koniecznie daj mi znać! Już czas postawić kolejny krok w naszej kosmicznej przygodzie.

Tytuł: Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem
Autor: Dominik Walliman
Ilustrator: Ben Newman
Wydawnictwo: Entliczek

Układ Słoneczny 1
Układ Słoneczny 2
Układ Słoneczny 6
Układ Słoneczny 5
Układ Słoneczny 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *