Oto pojawiła się długo wyczekiwania przez wielu rodziców piąta już część przygód Pucia, czyli „Pucio umie opowiadać”. Myślę, że nie przesadzę, jeśli napiszę, że Pucio to już klasyka biblioteczki przedszkolaka. Niedawno nawet zastanawialiśmy się na jednej z fejsbukowych grup, na czym polega fenomen tej książki. Na półce mojego syna stoi cały komplet, czyli aktualnie 5 dużych książek a moja półroczna córa zaznajamia się (głównie za pomocą zmysłu smaku) z wersją kieszonkową, czyli dla najmłodszych.

O czym jest książka?

Piąta część Pucia dedykowana jest dzieciom, które umieją już mówić i rozumieją związki przyczynowo-skutkowe. To dlatego, że zgodnie z tytułem, towarzysząc Puciowi będą tu ćwiczyły się w opowiadaniu po swojemu przebiegu książkowych przygód. A dzieje się sporo, ponieważ autorka cofnęła się w historii do momentu narodzin najmłodszego członka rodziny, Bobo. Wiadomo, że powiększeniu się rodziny towarzyszy wiele emocji, czasem trudnych. Pucio przeżywa więc całą gamę uczuć i emocji: oczekiwanie na narodziny brata, radość, smutek, lęk przed odrzuceniem, potrzebę bliskości i niecierpliwość. Po raz pierwszy narratorem historii jest sam Pucio. I dzięki tej dziecięcej perspektywie czytelni(cz)kom tak łatwo przychodzi utożsamienie się z jego emocjami. To ciekawa propozycja dla rodziców, którzy chcieliby nieco przygotować swoje dziecko (lub dzieci) na pojawienie się rodzeństwa.

Czym zachwyca mnie Pucio?

To tyle o samej historii, bo teraz chcę się podzielić z Wami refleksją. Wiecie, czym mnie zachwyca najnowsza książka o przygodach Pucia?

Po pierwsze, Pucio jest przeuroczym chłopcem. Podobnie jak wszystkie postacie występujące w książce. To zasługa ilustratorki, Joanny Kłos. Za każdym razem, kiedy sięgam po nową część tej serii, jestem zachwycona szatą graficzną. Znajdziecie tu stonowane kolory, bez kiczu tak często obecnego w książkach dla dzieci. Dodam tylko, że mojemu synowi oczywiście też się podobają.

Po drugie, Puciowa rodzina jest taka …. normalna. Jak w lustrze przejrzeć się w niej może chyba większość polskich rodzin. Kiedy przychodzi na świat najmłodszy członek rodziny, w mieszkaniu panuje bałagan. Rodzice nie mają czasu przygotować obiadu, więc ratują się pizzą na telefon. Mama odsypia zarwane nocki a tata nie ma możliwości zatroszczenia się o całą trójkę równocześnie. No i z pomocą przybywa babcia (jak dobrze, że są babcie!). Tak, to cała prawda o tym, jak wygląda dom i rodzina z jej nowym skarbem. Zero lukru i ściemniania.

Po trzecie, wszystkie części Pucia wspomagają rozwój mowy dziecka. Autorka jest logopedką i pedagożką, więc tak zaplanowała ich treść, aby rozwijały kolejne umiejętności dziecka. Robią to nienachalnie, więc mały czytelnik i czytelniczka bawiąc się, ćwiczą wymawianie głosek (od słów dźwiękonaśladowczych zaczynając), wyrazów i budowanie zdań. Tym razem Pucio uczy się opowiadać! Oczywiście bez pomocy Pucia moje dziecko też by się nauczyło mówić. Jednak śmiem twierdzić, że dzięki tej serii działo się to sprawnie, przyjemnie i efektywnie.

Po czwarte, każdą książkę można czytać na kilka sposobów. Można po prostu czytać dziecku opowiadanie, albo bawić się z dzieckiem w pokazywanie palcem i powtarzanie nazw przedmiotów z poszczególnych stron książki. Polecam też sięgnąć do ostatnich stron książki i ćwiczyć spostrzegawczość dziecka, bawiąc się w „Kto pierwszy znajdzie… ” Mój syn bardzo lubi te zgadywanki. Możliwe, że i Twojemu dziecku przypadną do gustu.

Na koniec dodam króciutko (bo strasznie się tu rozpisałam), że będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się ze mną swoimi przemyśleniami, doświadczeniem lub wątpliwościami odnośnie serii o przygodach Pucia!

Tytuł: Pucio umie opowiadać
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

PS. Lista wszystkich części serii

Jeśli chcecie mieć w jednym miejscu podgląd wszystkich części Pucia, znajdziecie je poniżej.

cz.1 Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
cz.2 Pucio mówi pierwsze słowa
cz.3 Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania
cz.4 Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków
cz.5 Pucio umie opowiada

Poza tym dostępne są także 2 książeczki kieszonkowe dla najmłodszych:
Co robi Pucio?
Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem

Pucio umie opowiadać
Pucio umie opowiadać
Pucio umie opowiadać
Pucio umie opowiadać
Pucio umie opowiadać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *