Pamiętacie Pettsona i Findusa? Pettson to nieco zwariowany, uroczy starszy pan, a Findus to jego gadający kot. No więc plan był taki, że w tym roku kupię i przeczytam z dziećmi te wszystkie cudne książki okołoświąteczne, które śledziłam od pewnego czasu. I jak to w życiu, plany planami… Reszty się domyślacie. Kupiłam tylko jedną, ale trafioną w 100%!

Goście na Boże Narodzenie to krótka historia, pełna świątecznej magii, a zarazem prostoty. Bo wszystko jest przecież takie proste – w świętach liczy się bycie razem. Kiedy Pettson uszkodził sobie nogę i ugrzązł w domu na dzień przed Wigilią, bez zapasów jedzenia i bez choinki, wtedy okazało się, że najważniejsi są ludzie: ich wsparcie i przyjaźń, śmiech wypełniający dom i wspólne rozmowy. Choinka, kolacja, prezenty – to tylko dodatki do tego wieczora. Warto to sobie, i dzieciom, przypomnieć.

Sven Nordquist jest Skandynawem, choć bogactwo szczegółów jego ilustracji jakoś nie idzie w parze z tym faktem. Przypomnę tylko, że pisze i ilustruje swoje książki. Jak zawsze znajdziecie w jego rysunkach zaskakujące detale pokazujące wrażliwość i wyobraźnię autora. Razem z Antkiem prześcigamy się w lustrowaniu kolejnych stron i wynajdywaniu ciekawych szczegółów. I jak zawsze jest tu bardzo kolorowo, choć tym razem zdecydowanie mniej pstrokato, co uważam za duży plus (podobnie jak twardą okładkę i duży format książki). Królują przygaszone kolory, no a portrety sąsiadów – mistrzostwo!

Dla kogo ta książka? Wydawca podaje, że dla dzieci w wieku 3+, ale moim zdaniem dla nieco starszych. Nordqvist często buduje długie zdania, podrzędnie złożone. Myślę, że dziecko w wieku 4+ będzie już miało przyjemność ze słuchania tej opowieści.

Jeszcze zdążycie zakupić książkę i przeczytać ją z Waszą pociechą przed Wigilią, albo w trakcie świąt. Polecam!

A co Wy czytacie swoim dzieciom przed świętami?

Tytuł: Goście na Boże Narodzenie
Autor: Sven Nordqvist
Ilustrator: Sven Nordqvist
Wydawnictwo: Media Rodzina

goście na boże narodzenie, sven nordqvist 4
Goście na Boże Narodzenie, Sven Nordqvist
goście na boże narodzenie, sven nordqvist 5
goście na boże narodzenie, sven nordqvist 2
goście na boże narodzenie, sven nordqvist 1
goście na boże narodzenie, sven nordqvist 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *